Zakup produktów ekologicznych, na co zwracać uwagę?

Jakie elementy wyposażenia łazienki można określić mianem „ekologiczny” (baterie, podajniki na ręczniki jednorazowe etc.)?

Roca, od lat dba o względy ekologiczne tworząc wszystkie swoje produkty. Zarówno ceramika, baterie, jak i różnego rodzaju akcesoria projektowane są z myślą o ochronie środowiska naturalnego. Tworzymy produkty, które z zasady dotykają problemów zasobów wody i energii. Zawsze zadajemy sobie pytanie jak stworzyć urządzenie funkcjonalne i zarazem oszczędnie zużywające wodę i energię. Dziś standardem w wyposażeniu ceramiki łazienkowej Roca są ekologiczne systemy do spłukiwania wody 3/6 litra. Działanie tego typu mechanizmu polega na wyborze ilości wody do spłukiwania, 3 lub 6l, poprzez naciśnięcie jednego z dwóch przycisków umieszczonych na urządzeniu spłukującym.

Wodę i energię oszczędzamy również używając ekologicznych baterii. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na najważniejszy element baterii – głowicę, która steruje przepływem wody. W ofercie Roca są do wyboru głowice ceramiczne, progresywne lub głowice z elementem termostatycznym. Baterie z głowicą ceramiczną m.in. seria Victoria-N, Monojet-N czy Esmai są wyposażone w tzw. ecodisc, który pozwala na ograniczenie maksymalnej temperatury wody, oraz system „click”. Przy uniesieniu rączki baterii i otwarciu wody uruchomiona zostaje ekonomiczna strefa wypływu i dopiero po pokonaniu delikatnego oporu systemu „click” użytkownik przechodzi w strefę komfortową. Świadome korzystanie z wody pozwala na jej oszczędzanie nawet do 50 procent.

Roca prowadzi badania i realizuje projekty, których celem jest wprowadzanie na rynek produktów ekologicznych. W ostatnim czasie w specjalnie stworzonej jednostce w korporacji w Barcelonie „Innovation lab” powstał nowatorski koncept Washbasin+Watercloset (Umywalka+Toaleta w jednym). Jedną z najważniejszych cech konceptu stanowi technologia „Water reuse” (ponownego zużycia wody) pozwalająca zredukować pobór wody nawet o 25% w porównaniu ze standardową toaletą wyposażoną w system spłukiwania 3/6 litry.

Czy elementy określane jako „ekologiczne” są droższe od standardowych? Czy inwestycja w ekologiczny sprzęt się opłaca? Czy się zwraca?

 Zdarza się rzeczywiście, iż innowacyjne rozwiązania mogą być droższe od tradycyjnych urządzeń. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że renomowani producenci, a do takich zalicza się Roca, oferują ekologiczne rozwiązania, jako standard, bez różnicowania ceny.

Inwestycja w ekologiczne produkty szybko zatem się zwraca – świadome korzystanie z wody pozwala na jej oszczędzanie nawet do 50 procent. Wysoka jakość baterii czy kompaktu wc daje gwarancje jej użytkowania na wiele lat. W Polsce produkty ekologiczne zyskują na popularności z roku na rok. Zarówno ze względu na budżet domowy jak i wzrastającą świadomość potrzeby ochrony środowiska Polacy coraz częściej czują się odpowiedzialni za to, w jakim stanie zostawią je następnym pokoleniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Pokaż szczegóły
Telefon Fax Mail
Godziny otwarcia